PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
DATA: 08.04.2011 UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: GRADINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT 7ABC GRUPA: MARE-PREGATITOARE PROPUNĂTOR: AVDEI (AGAVRILOAEI) PAULA EDUCATOARE: POPA ELISABETA TEMA ANUALĂ: „CINE SUNT SUNTEM?” TEMA ACTIVITĂŢII: PAŞTELE – SĂRBĂTOARE CREŞTINĂ TIPUL DE ACTIVITATE: PREDARE ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE ADE – DLC – ÎN ZIUA DE PAŞTI de ELENA FARAGO - memorizare ALA1 – PAŞTELE- SĂRBĂTOARE CREŞTINĂ ARTĂ – decorarea ouălor; CONSTRUCŢII - confecţionarea coşuleţelor pentru ouă; JOCURI MANIPULATIVE – puzzle; SCOP: Cunoaşterea unor elemente de religie care definesc portretul spiritual al poporului român; dezvoltarea creativităţii limbajului oral şi scris. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: -
să relateze in cuvinte proprii informatii despre sarbatoarea de Paste;
-
să cunoască unele tradiţii şi obiceiuri de Paşte;
-
să memoreze logic conţinutul poeziei;
-
să răspundă la întrebările ce fac referire la conţinutul poeziei;
-
să decoreze creativ şi original oăle;
-
să îmbine anumite elemente pe o suprafaţă dată;
-
să utilizeze în mod corespunzător materialele puse la dispoziţie;
STRATEGII DIADACTICE a. metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, munca pe grupe, memorizarea, turul galeriei. b. Resurse materiale: imagini, creioane colorate, lipici, foarfece, obiecte de artizanat şi religioase, costum popular. c. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
BIBLIOGRAFIA: Curriculum pentru învăţământul preşcolar. Prezentare şi explicitări. Didactica publishing House Bucureşti 2009. Florica Mitu. Ştefania Antonovici – Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar. Ed. Humanitas Educaţional 2005.
SCENARIUL ACTIVITĂŢII Pentru a creea un cadru mai primitor necesar desfăşurării activităţii amenajez un colţ al clasei cu obiecte religioase (candele, icoane, muzică religioasă) , articole de artizanaz (ouă încondeiate, covor ţesut, prosop, costum naţional) şi bucate tradiţionale (cozonac, ouă). Copii vor fi aşezaţi pe covor în semicerc. Pentru captarea atenţiei copiilor şi crearea motivaţiei de participare la activitate aleg o discuţie despre anotimpul în care ne aflăm şi sărbătorile care se apropie. Voi purta o discuţie referitor la tradiţiile specifice şi modul cum întâmpina ei aceste sărbători. Voi începe activitatea lucrând pe centre. La centru artă vor decorara ouă; la centrul construcţii
vor confecţiona coşuleţe pentru ouă, iar la jocuri manipulative vor face
puzzle(imagini cu elemente specifice Sărbătorilor Pascale) După ce vor finaliza activităţile pe centre se va realiza Turul Galeriei, apoi voi purta discuţii despre lucrările lor şi ce reprezintă Paştele pentru români, copii vor afla că în continuare vor învăţa o poezie legată de sărbătorile pascale, „În ziua de Paşte” - de Elena Farago. Voi face cunoscut textul poieziei printr-o recitare clară, expresivă, cu un ton şi o mimică adecvată observând reacţiile copiilor. Poezia se învaţă pe fragmente logice. Se face explicarea cuvintelor neînţelese de către copii cerându-le apoi formularea de propoziţii cu cuvintele noi învăţate. Fragmentele poeziei vor fi reproduse individual, pe grupe şi frontal unde sunt antrenaţi toţi copii grupei. În final poezia este recitată integral de 2-3 copii. În încheierea activiţăţii copii vor fi serviţi cu cozonacul folosit pentru activitate.
STRATEGII DIDACTICE ETAPELE
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
LECŢIEI
METODE ŞI
MIJLOACE
FORME DE
PROCEDEE
DE
ORGANIZ
ÎNVĂŢĂMÂ
ARE
EVALUARE
NT 1. Moment
Se pregătesc materialele necesare începerii activităţii.
conversaţia
organizatoric 2.Captarea
Se amenajează un colţ din sala de grupă cu articole
Conversaţia
atenţiei
bisericeşti şi de artizanat, pe fundal se va pune un CD
prosop,
surprizei
cu muzică religioasă.
candelă,
asupra
imagini, ouă,
copiilor.
Covor,
Frontal
Impactul
cozonac, coş. 3. Anunţarea
Voi anunţa tema: Paştele - sărbătoare creştină,
Conversaţia
Frontal
Capacitatea de
temei si a
punându-le copiilor că astăzi vom încondeia ouă, vom
receptare a
obiectivelor
realizo coşuleţe, vom lucra puzzle şi vom învăţa o nouă
mesajului
poiezie. Aşa ne vom pregăti împreună pentru
transmis
4. Dirijarea învăţării
sărbătoarea învierii domnului. ALA 1 La centrul artă voi prezenta copiilor ouă încondeiate
Conversaţia
Ouă încondeiate
Frontal
Capacitatea copiilor de a
care este unul dintre simbolurile sărbătorilor pascale şi
îndeplini
le voi spune că trebuie să încondeieze şi ei ouă folosind
cerinţele.
tipurile de linii cunoscute.
La
centrul
construcţii
vor confecţiona coşuleţe
pentru ouă. Prezint materialele ce trebuie decupate, iar
Şabloane
aopi voi arăta în ce mod vor îmbina suprafeţele pentru
coşileţe
Individual
a realiza coşuleţele. La centrul jocuri manipulative vor face puzzle. Vor Conversaţia
Lipici
trebui să construiască elemente specifice Sfintelor Paşte. (o biserică, cozonac, Învierea domnului, costum naţional, ouă ). Se va amenaja o expoziţie cu lucrările
Capacitatea de
realizate pe centre şi se realizează metoda Turul
a realiza o
Galeriei.
Turul
Puzzle
După o discuţie referitor la modul cum aşteptăm
Galeriei
imagini
Individual
expoziţie şi de a purta o
Învierea Domnului voi comunica copiilor că în
discuţie pe
copilăria mea am învăţat o poezie care se numeşte În
baza
ziua de Paşti – de Elena Farago. Ce
sărbătorim
de
Paşte?(
Explicaţia Sărbătorim
Frontal
Învierea
Domnului). Cum ne pregătim pentru aceste sărbători. (postim, facem curat în casă, pregătim bucate tradiţionale, mergem la biserică îmbrăcaţi cu haine de Conversaţia sărbătoare, vom merge la Înviere şi vom cânta Hristos a Conversaţia înviat!, dăruim bucate şi celor mai nevoiaşi.). Le voi recita poezia clar, expresiv, cu un ton şi o
Poezia
lucrărilor.
mimică adecvată. Poezia se învaţă pe fragmente logice. se explică conţinutul de idei folosind şi planşele. Se învaţă prima strofă, se explică cuvintele care nu sunt Memorizare înţelese de copii. Rog 2-3 copii să repete prima strofă.
Capacitatea
a
Frontal
Se reia prima strofă şi se învaţă şi a doua; se discută
înţelege şi de a asimila cu
aopi se învaţă şi a treia srofă începând tot cu prima. Se
Imagini
uşurinţă
învaţă şi ultima strofă începând tot cu prima strofă Demonstraţi
conţinutul
(I+II+III+IV ).
poeziei.
a
Voi ruga grupa care a lucrat la centru artă să recite prima strofă, cei de la centrul construcţii să recite a
Individual
doua strofă cei de la centrul jocuri manipulative a treia strofă, iar a patra strofă o vor recita toţi copii în cor. În final poezia este recitată integral de 2-3 copii.
Explicaţia
Capacitatea de a recita pe grupe
5. Obţinerea
Copii vor fi invitaţi să pregătească masa de Paşte . Vor
performanţei
povesti ce vor face ei de Paşte. Vor fi invitaţi să guste
poezia.
Capacitatea de
din cozonac şi vor ciocni ouă.
Problematiza
Se va reaminti faptul că Iisus a fost atât de bun,
rea.
Frontal Cozonac
a inţelege semnificaţia
deoarece s-a sacrificat pentru pacatele noastre şi prin
Ouă
Învierea Lui a biruit răul. 6. Evaluare
Se vor face aprecieri asupra activităţii.
sărbătorilor pascale
Conversaţia
În ziua de Paşti de Elena Farago Toţi copiii azi se-mbracă Cu ce au ei mai frumos, Şi părinţilor le cântă Învierea lui Hristos. Şi la masă, ciocnesc astăzi, Toţi copiii cei cuminţi, Ouă roşii şi pestriţe, Cu iubiţii lor părinţi. Toţi copiii azi sunt darnici, Căci ei ştiu că lui Hristos Îi sunt dragi numai copii Cei cu sufletul milos. Şi copiii buni la suflet Azi, cu bucurie dau Cozonaci şi ouă roşii La copiii care n-au.